Обрізання кущів

    Обрізання кущів

    Обрізка кущів та догляд за кущами

    Обрізання кущів необхідно проводити для всіх видів чагарнику. Для декоративних чагарників вона потрібна для оновлення нових гілок, видалення старих, сухих та хворих.

    Однак найбільшу роль обрізка кущів грає у розвитку плодоносних чагарників.

     

    Обрізання кущів винограду

    Обрізання кущів винограду є складним процесом, для здійснення якого необхідно мати достатню кількість знань. Обрізка виноградного куща потрібна для регулювання зростання, розвитку рослини та її врожайності.

    Обрізання проводять за змішаним принципом. Він поєднує довгу обрізку лоз і коротку. На всіх рукавах куща необхідно створити одну або більше плодових ланок, які складаються з плодової стрілки та сучка заміщення. Останній обрізають на 2-3 вічко. Плодову ж стрілку обрізають довго.

    На сучці заміщення повинні залишитися пагони із зовнішнього боку, розташовані нижче плодової стрілки. Щороку необхідно видаляти стрілки, що відплодоносили.. Нижні пагони, які виросли на сучках заміщення, потрібно залишити на сучок заміщення. А верхні — для формирования нового плодового звена.

    Проводиться обрізка кущів навесні чи восени. Весняне обрізування кущів необхідне для формування форми та розміру куща, видалення пошкоджених за зиму гілок, а також для оновлення та збільшення врожайності плодового куща.

     

    Обрізка кущів троянд

    При обрізанні кущів троянд необхідно знати наступне:

    • троянди обрізають лише гострими інструментами;
    • обрізають на нирку, гілки, що знаходиться зовні, якщо потрібно уникнути затінення центру куща;
    • якщо потрібна вертикальна втеча – обрізають на нирку з внутрішньої сторони;
    • обрізку виробляють до здорової тканини – хворі, відмерлі та слабкі повністю видаляють.

    Інструмент для обрізування кущів троянд – це садові ножиці, секатори або гострий ніж. Для гарного формування куща на ньому потрібно залишити 4-5 здорових пагонів.

     

    Обрізання кущів малини

    Обрізання кущів малини здійснюється двічі. Перший – наприкінці травня – на початку червня. Молоді пагони, досягли висоти 80-100 сантиметрів, обрізаються приблизно на 15 сантиметрів. Це сприяє інтенсивному розростанню бічних гілок..

    Вдруге малина обрізається навесні, при появі першого листя. Верх молодих пагонів після зими обрізається на 10-15 сантиметрів. Після цієї процедури ствол почне покриватися новими гілками.

    Таке подвійне обрізування збільшить урожайність кущів малини.