Догляд за кущами
Ключовими моментами при догляді за кущами є:
- розпушування ґрунту (або мульчування);
- добриво;
- обрізка.
Розпушування ґрунту необхідне для того, щоб волога більше надходила до коріння рослини. Після кожного поливу ґрунт під кущем має властивість ущільнюватись.. Внаслідок цього утворюється щільний шар, через який погано проникає волога.
Розпушувати ґрунт під кущами можна будь-якими зручними садовими інструментами.. Це може бути мотика, граблі, вила або навіть лопата. Все залежить від того, в якому стані знаходиться ґрунт та наскільки Вам зручно працювати з тим чи іншим інвентарем.
Під кроною куща коріння розташовується неглибоко. Тому не варто старатися – достатньо опрацювати ґрунт на глибину 6-8 сантиметрів. Виходячи ж за межі крони, Ви можете заглиблюватись сильніше – на 10-15 сантиметрів.
Розпушування також дозволяється боротися зі шкідниками, які розвиваються у землі.
Замість розпушування також можна використовувати прийом мульчування. Він полягає у присипанні шаром мульчі. У цій ролі можуть виступати гній, перегній, інші пухкі суміші. Можна присипати, як під самим кущем, так і між кущами. Мульча сприяє збереженню вологи, захищає землю від промерзання, допомагає уникнути зростання бур'янів.
Добриво ґрунту при догляді за кущами вимагає особливої уваги. Ви повинні розуміти, які добрива потрібні тій чи іншій рослині та в яку пору року.
Наприклад, в догляді за кущами смородини використовуються азотні добрива, починаючи з 3-го року зростання рослини. Вносяться вони ранньою весною під час першого розпушування. Розрахунок: 15-20 грам сечовини на 1 м2 або 20-30 грам аміачної селітри на 1 м2.
Щоб постійно підтримувати добрий рівень урожайності куща, потрібно вносити органічні добрива. Підгодовувати кущі досить один раз на три роки по 6-8 кілограм на 1 м2.
Восени, коли проводиться перекопування перед зимовим періодом, потрібно щороку вносити суперфосфат (20-25 грам на 1 м2) та калійний добрива (15-20 грам на 1м2).
Обрізання кущів проводиться для збільшення врожайності. Кущам необхідна заміна старих гілок новими.
При посадці саджанця куща чорної смородини кожну його гілку (надземну частину) необхідно вкоротити так, щоб залишилося 2-4 міцні нирки. Це робиться для того, щоб посилити зростання пагонів із підземної частини куща. Після закінчення першого року життя у куща має сформуватися близько 5-6 однорічних пагонів.
Наступні 3-4 року після осіннього листопада необхідно залишити 3-4 найсильніших нульових втечі, виросли із землі, а решту видалити. Садівники також рекомендують у перший і другий рік зростання куща смородини обрізати восени нові гілки на 1/3 приросту за рік. Такий догляд за кущем сприяє розгалуженню скелетних гілок куща.
Кущі малини догляду вимагають не меншого, ніж кущі чорної смородини. При догляді за ними слід дотримуватися тих самих трьох основних принципів, що описано вище. Однак на відміну від смородини, кущі малини необхідно підтримувати в певних межах - вони повинні бути висотою не більше 160 см. Це потрібно для того, щоб забезпечити максимальний розмір плодів.
На ділянці, як правило, садівники садять не лише плодові чагарники, а й декоративні, призначені радувати око. До таких відноситься невибагливий кущ жасмину. Догляд за ним не вимагає багато сил. Ця рослина тіньовитривала і не вимагає укриття на зиму. Достатньо проводити регулярне підрізування старих гілок, поливати і розпушувати ґрунт під кущем – і він радуватиме Вас своїми квітами багато років.